Autor wpisu Michał's picture

Michał

magnolie w Szczecinie

3 argumenty świadczące o tym, że praca botanika jest ciekawa. Kim jest botanik, na czym polega praca botanika i ile botanik zarabia?

08 - 07 - 2016
"Botanik - znawca roślin, najnudniejszy zawód świata, zawód dla tych, którzy lubią się obijać i nie mają niczego ciekawszego do roboty, nikomu nie potrzebny, mało opłacalny..." - tego zdania jest większość ludzi, których zapytamy o zawód botanika. Ale....czy tak rzeczywiście jest...? W artykule odpowiem Wam na to pytanie.

1. Co to znaczy być botanikiem? Kim jest botanik i czym tak naprawdę zajmuje si botanik?

Prawdą jest, że bycie ekspertem botanikiem oznacza częste wyjazdy terenowe, a co za tym idzie konieczność zabierania ze sobą ciężką i niewygodną odzież roboczą taka jak:

  • kalosze,
  • wodery,
  • kurtki przeciwdeszczowe,
  • nieprzemakające spodnie,
  • kapelusz lub czapkę ochronną,

Pracy botanika towarzyszy również częsty kontakt z różnym robactwem (kleszcze, komary itp.) oraz pracę bez względu na panujące warunki atmosferyczne (zima, wiosna, lato, jesień). To także nieustanne korzystanie z GPSu, aparatu fotograficznego oraz wielogodzinne siedzenie przed komputerem, żeby przyzwoicie opisać to co się znalazło. Wymaga dużego wkładu zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

torfowiska w Polsce

Fot. Botanik Szczecin. Na zdjęciu roślinność charakterystyczna dla torfowiska. Torfowiska mają unikatową roślinność niespotykaną w żadnym innym środowisku.

Z drugiej strony bycie botanikiem, to spędzanie czasu na świeżym powietrzu, podróż w nieznane, możliwość odkrycia nowych gatunków roślin. Zawód ten pozwala uodpornić się na zmęczenie, stres i pozwala poznać samego siebie, bo tak na prawdę niczym Bear Grylls przemierza się lasy, łąki, mokradła i pustynie, jak chociażby naszą piękną Pustynię Błędowską. Przyrodnik musi nieustannie pogłębiać swoją wiedzę na temat przyrody. Trzeba czytać dużo książek, przeglądać zdjęcia roślin, umieć wyszukiwać informacje, na temat gatunków, których nie znamy.

2. Jak wygląda praca botanika, co botanik robi w terenie i na czym polega oznaczanie roślin i siedlisk?

Co tu dużo pisać...wstajesz rano, jesz śniadanie, ubierasz się, po czym pakujesz sprzęt do auta i ruszasz w trasę. Często błądzisz, zanim dojedziesz w wyznaczone miejsce. Zdarza się, że nie możesz gdzieś dojechać samochodem, ponieważ nie masz np. pozwolenia od nadleśnictwa lasów państwowych na wjazd do lasu i musisz iść na pieszo kilka kilometrów, żeby dotrzeć na miejsce wskazane przez inwestora. Jak już dotrzesz tam gdzie trzeba, to okazuje się, że wszędzie są mokradła, torfowiska, leje deszcz i niczego nie znalazłeś. Dodatkowo niektóre gatunki roślin rosną tylko w pewnych okresach, więc jeśli to przegapisz, musisz czekać kolejny rok, żeby je rozpoznać, a to się wiąże z kosztami dla inwestora i dużym stresem dla Ciebie. Bywają też dobre dni, kiedy wszystko idzie zgodnie z harmonogramem i człowiek cieszy się każdą sekundą spędzona poza biurem. Masz też poczucie, że robisz coś dobrego dla przyrody, ponieważ w Twoich rękach leży tak na prawdę często los roślin występujących na terenie, na którym ma powstać jakaś inwestycja. Wiedza na temat roślinności może przyczynić się do podjęcia decyzji o zmianie lokalizacji przedsięwzięcia i uniknięcia zniszczenia gatunków chronionych.

3. Czy zawód botanika jest opłacalny, ile zarabia ekspert przyrodniczy botanik?

chronione gatunki roślin

Fot. Botanik Szczecin. Zdjęcie przedstawia dzwonek rozpierzchły. Jest to gatunek wskaźnikowy kwalifikujący łąkę świeżą do programu rolnośrodowiskowo klimatycznego PROW 2014-2020.

Wielu ludzi po studiach marzy o tym, żeby pracować w wymarzonym zawodzie i zarabiać dużo pieniędzy. Jak to się mówi "najlepiej znaleźć taką pracę, żeby się nie narobić, a zarobić..." Bycie przyrodnikiem to zawód dobrze opłacalny, jeśli masz dużo zleceń na ekspertyzy przyrodnicze a te biorą się z twojego profesjonalizmu i długości pracy w tym zawodzie. Jest to zawód dla osób, które kochają przyrodę i zawzięcie dążą do celu. Wymaga cierpliwości i chęci nieustannej nauki. Botanika to nauka, która może pomóc rozwinąć skrzydła również w innych dziedzinach. Okazała się niezbędna np. dla słynnego francuskiego ogrodnika Josepha Monier'a, który dzięki znajomości budowy roślin odkrył żelbet. Kto wie może w każdym z nas drzemie taki Monier...

Jeżeli interesujesz się roślinami, chciałbyś nauczyć rozpoznawania gatunków roślin zapraszamy do współpracy z naszym zespołem. Działaj z nami chrońmy razem cenne siedliska i rośliny.