Autor wpisu Michał's picture

Michał

Kajaki Drawa

Spływ kajakowy jako doskonała forma poznawania siedlisk

18 - 07 - 2016
Na spływie można lepiej poznać nie tylko swoich towarzyszy, ale także samego siebie. To jednak nie jedyne zalety. Podczas spływów kajakowych Drawą możliwe jest bliskie obcowanie z dziką przyrodą.

Lato to okres wypoczynku, ale nie tylko tego rozumianego, jako całodzienne leżenie na plaży i korzystanie ze słońca. Część dorosłych oraz dzieci preferuje aktywny wypoczynek, podczas którego można zadbać o kondycję, zdrowie i spalić trochę zbędnych kalorii. Przykładem takiego wypoczynku połączonego z ruchem są spływy kajakowe Drawą. To rozrywka, która wciąga i zapewnia wiele niezapomnianych przygód. Umożliwia również relaks i oderwanie się od codziennych problemów. Na spływie można lepiej poznać nie tylko swoich towarzyszy, ale także samego siebie. To jednak nie jedyne zalety. Podczas spływów Drawą możliwe jest bliskie obcowanie z dziką przyrodą. Bogactwo roślinności

roślinność na Drawie

Siedliska Drawieńskiego Parku Narodowego są doprawdy zadziwiające, występuje tutaj 900 gatunków roślin naczyniowych

Drawieński Park Narodowy to ogromna różnorodność roślin. Znajduje się tu około 150 gatunków drzew i krzewów, a także około 900 gatunków roślin naczyniowych. Takie zróżnicowanie trudno spotkać gdziekolwiek indziej na terenie naszego kraju, a już na pewno w północno-zachodniej Polsce. W okolicach rzek, jezior i lasów przyroda ma niezmącone przez człowieka możliwości rozwoju. Dlatego na tym terenie zachowało się wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Pośród roślin chronionych można tutaj spotkać:

  • chamedafne północną,
  • kopytnika pospolitego,
  • kłoć wiechowatą,
  • rzadko spotykane storczyki, takie jak kruszczyk błotny, podkolan i lipiennik,
  • a także wiciokrzew pomorski i cztery gatunki widłaków.

 

Drawieński Park Narodowy - rośliny

Fiołki, konwalie, wrzosy, pierwiosnki wszystkie te rośliny można spotkać na szlaku Papieskim w Drawieńskim Parku Narodowym

W lasach można zobaczyć zawilce i fiołki leśne, przylaszczkę, marzankę, paprocie, konwalie, mchy i porosty. Przy drogach rośnie wrzos, dziewanna i koniczyna polna a także traganka piaskowa. Na łąkach swoje królestwo mają turzyce, jaskry i pierwiosnki, a w jeziorach można zobaczyć ramienice, rdestnice, moczarki i grzybienie. Oczywiście roślin chronionych nie wolno pod żadnym pozorem zrywać ani nawet dotykać. Można je zaś podziwiać w przerwach między wiosłowanie w ich środowisku naturalnym. Nie ma też przeszkód w uwiecznianiu ich piękna na zdjęciach. Nawet jeżeli spotykamy gatunki, które nie są objęte ścisłą ochroną, nie ma potrzeby ich zrywania. Szanujmy przyrodę i pozwólmy jej na nieskrępowany rozwój tam, gdzie czuję się ona najlepiej.

Drawieński Park Narodowy kochają botanicy, ale zachwytu się nim także ci, którzy nie potrafią rozpoznać każdej rośliny kierując się jej morfologia i występowaniem. Każdy turysta powinien mieć świadomość w jak wyjątkowym pod względem roślinności regionie się znajduje. Podczas postoju w trakcie spływu warto skoncentrować się nie tylko na spożywaniu posiłku czy odpoczynku, ale też poświęcić chwilę niewielkim zielonym organizmom wokół nas.

Zespół Botanik Szczecin rokrocznie jest na spływie kajakowym Drawą (dzięki współpracy z www.podrawie.pl), który jest połączony z wyprawą botaniczno-ornitologiczną. Jeżeli jesteś zainteresowany poznawaniem przyrody w tej właśnie formie zapraszamy do kontaktu. Do zobaczenia na szlaku!